XVI Международен симпозиум за медали, Кремница, Словакия
През октомври 2023 г. имах удоволствието да бъда най-младия одобрен автор досега, който да участва в Международния симпозиум за медали в гр. Кремница. Симпозиумът се организира на всеки две години от Националната банка на Словакия. Участниците в него са творци от 5 европейски държави, които работят в жанра на медалната скулптура.
Провежда се неслучайно в малкия планински град, където се намира един от най-старите монетни дворове в света, функциониращ от близо 700 години. Кремница е била център на минната индустрия и монетосеченето до 19.век не само в Словакия, но и в Централна Европа. Друг интересен факт, който прави този малък град уникален, е че там се намира единственото училище със специализирано изучаване на медална скулптура и монетен дизайн на континента ни. Ако столицата на модата е Париж, то столицата на медалите е именно град Кремница!
По време на симпозиума имах възможността да обменя ценен опит и добия нови знания както за работния процес по изработка на медали, така и за традициите в този жанр на медалистите от Словашката школа. Работих рамо до рамо с утвърдени имена в медалната скулптура, сред които и проф. Алойс Драхош – дългогодишен преподавател по скулптура в Академията за изящни изкуства и дизайн в Братислава.
Медална скулптура
След усилената работа по медалите симпозиумът кулминира в обща изложба със създадените произведения в Музея за медали и монети в град Кремница. В музея може да се проследи историята на монетите и медалната скулптура, от тяхната поява до наши дни, както и да се разгледа богата постоянна изложба с над 600 медала, създадени от участниците на симпозиума през годините.
В рамките на събитието всеки медалист трябва да създаде два пластични проекта – релефи – за предна и задна страна на сечен медал от чиста мед, както и пет плакета (плакет – едностранно релефно изображение), които се отливат от бронз.
По традиция симпозиумът задава две художествени теми за сечения медал, от които участниците могат да избират. Тазгодишните бяха „Изкуствен интелект“ и „Европейско културно наследство, като единствено аз предпочетох темата за културното наследство на гр. Кремница, силно провокирана от богата история, културно наследство и архитектурен стил на планинския град.
Симпозиумът съвпада по време с 37-ия Световен конгрес на Международната федерация по художествени медали FIDEM, в който Василена взема участие със стипендия. Домакин на последното издание е Флоренция, Италия (XXXVII Art Medal Congress – Florence).
След края на конгреса се върнах в Кремница, където продължих работата си по петте бронзови плакета. Вместо да разработвам проекти, реших да се доверя на силните впечатления, картини, образи и мотиви, запечатани в съзнанието ми през времето, прекарано в двете държави. Така се стигна до триптиха „Рефлексии“ и диптиха „Адам и Ева“.
„Рефлексиите“ са силно повлияни от готическата и ренесансовата архитектура, иконография, естетика и дух. Диптихът, макар да разглежда добре познатия библейски мотив за създаването на мъжа и жената, представлява силно стилизирана и опростена свободна интерпретация, лишена от наподобителност.
Копия на медалите са част от постоянната експозиция на Музея за медали и монети в Кремница.